Dikkat! Statta çocuk var

17 Kasım 2011

Nihayet farkına varıldı ! 1965 Boluspor Taraftarlar Derneğinin 4 yıl önce geliştirdiği proje ile Türkiye'de en kapsamlı ve en etkin şekilde...

Nihayet farkına varıldı ! 1965 Boluspor Taraftarlar Derneğinin 4 yıl önce geliştirdiği proje ile Türkiye'de en kapsamlı ve en etkin şekilde uygulanan Çocuk Tribünü nihayet Ulusal basın'da yerini aldı.

Zaman Gazetesi  Bank Asya 1. Lig dergisinin haberini spor sayfasında  manset'ten duyurarak 1965 Çocuk Tribünü hakkındaki bilgileri okuyucuları ile paylaştı.

Bu haber dizisini siler ile paylaşıyoruz..

 Dikkat! Statta çocuk var

Türkiye Futbol Federasyonu cesur bir kararla seyircisiz maçları kadınlara ve çocuklara açtı. Bank Asya 1. Lig Dergisi'nin bu ayki sayısında yayınlanan haber bu uygulamanın benzerinin Bank Asya Ligi ekiplerinden Boluspor'da uygulandığını kamuoyuna duyurdu.

Türkiye'nin rutin gündeminden sıkıldıysanız, bugünlerde rotanızı Bank Asya 1. Lig'e çevirmenizi öneriyoruz. Her ne kadar maçları şifresiz yayınlansa da medyanın ilgisini yeterince vermediği bu sevimli lige objektiflerimizi çevirdiğimizde son derece güzel bir görüntü ile karşılaştık. Şu günlerde Futbol Federasyonu'nun uygulamaya koyduğu bayanlara ve çocuklara ücretsiz maç bileti uygulaması, meğerse Boluspor'un maçlarında 4 yıldır uygulanıyormuş. Bank Asya 1. Lig'in 5. haftasındaki Boluspor-Adanaspor maçını takip etmek için gittiğimiz Bolu'da, stada girer girmez 500 çocuk kapasiteli 1965 Boluspor Çocuk Tribünü'ne yöneliyoruz. Cıvıl cıvıl çocuk sesleri bizi şaşırtıyor ve manzara insanı cezbediyor. 40 yaşlarında bir beyefendinin yönlendirdiği çocuklar, verilen komutları ve sloganları bütün şirinlikleri ve tiz sesleri ile haykırıyor. İlk işimiz, burada icra edilen işin mahiyeti hakkında tribün liderinden bilgi almak oluyor. Adının Murat Yorulmaz olduğunu öğrendiğimiz kişi, gerçekten 90 dakika boyunca yorulmadan temiz ve küfürsüz tezahüratlarla farklı bir tribün profilinin temellerini atıyor. Murat Yorulmaz, gelecekteki tribün profili hakkında bizlere ümit aşılıyor: "Bu işi 4 yıldır gönüllü yapıyorum. Üniversite mezunuyum. Herhangi bir maddi beklenti içinde olmadan tamamen sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde yapıyorum. Amacımız geleceğin taraftar profilini zeki, çevik ve ahlaklı taraftarını yetiştirmek. Aileler burada yapılanı görünce gönül rahatlığıyla çocuğunu getiriyor ya da gözü arkada kalmadan gönderebiliyor. Bizim tribünümüzde kimse kötü tezahürat ya da küfür duyamaz."

Yorulmaz'ın söyledikleri yenilir yutulur cinsten değil! Ne demek küfürsüz tribün! Kötü tezahüratın yapılmadığı stat mı olur! Alışık değildik biz böyle şeylere, garipsedik elbet! Daha çok çocukların yer aldığı tribünde genç kızlar ve anneler de göze çarpıyor. Maça gelmek isteyenlerde ne gibi şartlar aradıklarını sorduğumuzda ise Murat Yorulmaz bize maç başına gelenlerden sadece sembolik olarak 1 TL aldıklarını ve bugüne kadar da Boluspor Kulübü'ne bu tribünden yaklaşık 30 bin TL'lik katkı sağladıklarını söylüyor. Nereden bakılırsa bakılsın güzel şeyler oluyor Bolu'da.

Maça gelen çocuklarla ilgili duyduklarımız ise pes dedirtti bizlere. Zira bu Murat Yorulmaz denen arkadaşımız, haddini aşmış, bir de çocuklara eğitici ve öğretici faaliyetlerde bulunuyor! "Nedir onlar?" diye sorduk. Yorulmaz'ın anlattıkları alışık olduğumuz türden şeyler olmasa da koca bir alkışı hak ediyor: "Bolu'daki kırtasiyelerle görüşerek bir nevi sponsorluk yöntemleri ile tribünümüze gelen çocuklara kitaplar temin ediyoruz. Yaş ve okul profillerine göre de bu kitapları onlara dağıtıyoruz. Şu ana kadar 3 bin 500 adet kitap temin edip dağıttık. Bu eğitici ve öğretici kitaplarla tribünümüzde hem sportif faaliyetler icra ediyor hem de eğitim aldırmış oluyoruz."

Dağıtılan kitapların, hikaye-roman gibi şeyler olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bunların içinde Türkçe-İngilizce sözlükler, imlâ klavuzları, matematik, kimya, fizik gibi yardımcı ders kitapları da yer alıyormuş. Bu tatlı masal kıvamındaki aktivitenin bütün ülke statlarına bulaşması dileğiyle, gökten düşen 3 elmanın peşine düşüp Bank Asya 1. Lig'in başka başka diyarlarında yeni ilginçlikler gözlemlemek üzere yola koyuluyoruz. Bizi izlemeye devam edin!

 

Kaynak: Zaman.com.tr

 

 

2051 kez okundu.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

Yorum ekleyebilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor
  • Yorumcuların Dikkatine...
  • İmlası çok bozuk,
  • Büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
  • Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  •  
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
0.45575404167175