ERGİNER'DEN İNCE MESAJLAR !

3 Aralık 2014

Boluspor, PTT 1’inci ligin 12’inci haftasında deplasmanda Adanaspor ile karşı karşıya gelecek. Kırmızı beyazlılar, bu karşılaşmanın hazırlıklarını kendi tesislerinde sürdürüyor. Geride kalan 11 haftada 13 puan toplayan kırmızı beyazlılarda, teknik direktör Reha Erginer zorlu karşılaşma öncesinde, kırmızı beyazlıların oynadığı 11 karşılaşmayı değerlendirdi. Erginer, ayrıca camiaya önümüzdeki dönemler öncesinde de önemli mesajlar verdi.

Boluspor teknik direktörü Reha Erginer; “İkinci yarı çok daha iyi bir Boluspor olacak. Devre arası evet sezon başında dedim ki, bazı ortak hedefler koyduk. Transferi yapılması gerektiği kadar yaptık. Kulübün mali şartlarını da düşündük. Bazen bu şartlar bizi zorluyor.” dedi.
Kırmızı beyazlıların teknik direktörü Reha Erginer ile yapılan röportajın satır başları şöyle:

“ORTAYA KONULAN HEDEFLER VAR”

Futbol takım oyunu. Sezon başladığında ben buraya büyük umutlarla geldim. Burada çok iyi şeyler yapacağımı düşünüyorum, inanıyorum. Sezon başında hangi kafada, hangi mantalitedeysem, şu anda da aynı mantalitedeyim. Günlük başarılar ve günlük sonuçlar peşinde değilim. Yönetim kurulumuzla sezon başında yaptığımız konuşmalar çok önemli. Ortak hedeflerimiz var. Ortaya konulan hedefler var. Konuşulan projeler var. Özellikle PTT ligine baktığınızda her takım şampiyonluk iddiasıyla lige başlıyor. Kimse bu ligde kalalım, ligin değerini biliyoruz. Burada kalalım, yapılanalım, takım oluşturalım böyle söylemler yok. Bu günümüzde futbolun gerektirdiği gibi davrandıklarını düşünüyorum. Aslında bu doğrusu değil. Gereksiz olarak konuşulan söylemler, ya da yanlış konulan hedefler bazen camiaları, kulüpleri çok sert bir şekilde geriye götürüyor. Başarı için bir kere istikrar şart. Kulüp olma şart. İsim olarak hepsi birer kulüp olarak geçiyor. Kulüp olmak farklı bir şey. Uzun vadeli çalışmak çok önemli. Bizde burada göreve başladık. Geçen sene ligde kalmış, çok zoru başarmış bir Boluspor vardı. Bu yönetim geçen sene ikinci yarı çok büyük işler yaptı. Geçen sene bir play-of, şampiyonluk gibi bir başarıyı gerçekleştirdi. Bu ligde tutunmak çok önemli.

“BOLUSPOR’UN YAPILANMAYA İHTİYACI VARDI”

Bunun üzerine bu sene çalışma kararı aldık. Yeni bir takım oluşturduk. Benim tarzımda ve yapımda bu yoktur. İşte 15 oyuncu gitsin, 17 oyuncu gelsin. Ama yapmak zorunda olduğumuz şeyleri burada yaptık. Çünkü Boluspor’un böyle bir yapılanmaya ihtiyacı vardı. Bunu gerçekleştirdik. Gençleştik, yaş ortalamamamızı biraz daha aşağıya çektik. Ligin en genç 3 takımından biriyiz. Söylerimde benim, bu sene yapabileceğimizin en iyisini yapacağız. Sonuna kadar kovalayacağız. Biz bunu başarırken, aynı zamanda Boluspor’un iskeletini de oluşturacağız. Genç oyuncular kazandıracağız, hem takıma hem Türk futboluna. Biz hedefli bir takımız. İçimizde bunları konuşuyoruz. Bunları gerçekleştirmek için uğraşıyoruz. Bazı temeller attık, bu temelin üstünde tuğlalar koyup, yukarı doğru çıkmaya başladık. Sezon başında buranın 50’inci yılıydı. İnsanlarda farklı değerlendirmeler de olmuş olabilir. Takım yeni kuruldu, oyuncuların belli bölümü tanınmıyordu, geldiği takımlarda az oynamıştı. Futbolun böyle olmadığını, sahada oynadığımız oyunla gösteriyoruz.

“CAMİAMIZ, TARAFTARLARIMIZ RAHAT OLSUN”

Şuanda 11 haftalık periyoda baktığımızda, 13 puanımız var ama bundan daha çok puanımız olabilirdi. Ortaya koyduğumuz futbol bizim için tatmin edici skorlar olmasa da. Eksiklerimiz var. Yeni takım olmanın sıkıntılarını çok fazla yaşıyoruz. Bazı şeylerin oturması için zaman gerekli. Benim, belli bir oyun felsefem var. Onu oturtmak için, zaman gerekli. Birbirini tanımayan, ilk defa yan yana gelen oyunculardan kurulu bir takımız. Bunların sıkıntılarını zaman zaman yaşıyoruz. Bu doğal zaten. Biz bu sıkıntıları yaşayacağımızı biliyorduk. Ama biz uzun vadede, neler yapacağımızı nerelere geleceğimizin bilincindeyiz. Camiamız, taraftarlarımız bir kere rahat olsun, iyi bir takım kuruluyor. İyi bir takıma sahibiz. İyi oyunculara da sahibiz. Gelecekte de bu takımda çok iyi oyuncular olacak. Türk futbolunda ismini duyuran oyuncular olacak. 11 haftalık periyoda baktığımızda, genellikle kaybettiğimiz puanlar çok basit.  Deplasmanda kaybettiğimiz Bucaspor maçını kötü oynayarak kaybettik. Bundan daha fazla puan toplayabilirdik. Şu an 13 puanımız var. Oynadığımız oyun, verdiğimiz sinyaller, nerelere geleceğimizin işaretidir.

“İKİNCİ YARI ÇOK DAHA İYİ BİR BOLUSPOR OLACAK”

İkinci yarı çok daha iyi bir Boluspor olacak. Devre arası evet sezon başında dedim ki, bazı ortak hedefler koyduk. Transferi yapılması gerektiği kadar yaptık. Kulübün mali şartlarını da düşündük. Bazen bu şartlar bizi zorluyor. Sezon başında kurduğumuz bütçeye harfiyen uyduk. Hiç dışına çıkmadık. Transfere ihtiyacımız olduğu halde, ilk yarı transfer yapmadan geçirdik. Çünkü mali kriterlere de uymak zorundayız. Klasik hocaların yaptığı davranışlarda bulunmuyorum. Daha önce çalıştığım takımda bu tür davranışlarda bulundum. Bu tarz sıkıntıları hoca olarak yaşayacağımı bildiğim halde. Ama kulüpleri de düşünmek gerekli. Kulüpler bizden sonrada hayatını devam ettirecek. Kesinlikle benden sonrası tufan olsun düşüncesinde bir teknik direktör değilim. Burasını doğup, büyüdüğüm kendi takımımmış gibi görüyorum. Bundan önceki takımım da öyleydi. Evet, teknik adamlar ister, oyuncu kadrosu geniş olsun, kadro derinliği geniş olsun. Sezon içerisinde kart cezalıları, formsuzluklar, sakatlıklar bunların olacağını biliyoruz. Bunların bize sorun yaratacağını biliyorduk. Ama ona rağmen de transfer yapmadan geçtik. Kulübün borçlanmasını istemedik. Zaten yönetimimiz büyük altında. Geçmiş yönetimlerden kalan, ya da geçmiş senelerden kalan oyuncu borçları, vergi borçları bunun gibi birçok borç var. Bir de ekstra oyuncu alarak bunu artırmak istemedik. O anlamda da yönetimimizi rahatlatmak adına, bazı şeyler yaptık. Bu şekilde ilk yarıda ne kadar puan alabilirsek alacağız.

“TIRNAKLARIMIZLA KAZIYA KAZIYA BİR YERLERE GELİYORUZ”

İlk yarıyı bir oryantasyon dönemi olarak görebiliriz. İkinci yarı çok daha iyi bir Boluspor olacaktır. Bu Boluspor’un geleceğine hizmet edecek olan bir yapılanma. Kaybettiğimiz karşılaşmalarda yine başrol biziz. Bu maçta da kendi kendimize puan kaybettik. Oyuncularımla da bunları konuşuyorum. Tabii sizlerde, taraftarlarımızda üzülüyor ama inanın ki en çok üzülen biz, futbolcularımız, yönetimimiz, taraftarlarımız hep beraber aynı üzüntüyü yaşıyoruz. Aslında bunlar canımızı acıtıyor. Bu tip goller, bu tip puan kayıpları. Çünkü sahada müthiş mücadele eden bir takımım var. Biz, maçları çok kolay kazanamıyoruz. Çok iyi mücadele etmemiz lazım. Çalıştıklarımızı %100 sahaya yansıtmamız lazım. Çok iyi motive ve konsantre olmamız lazım. Tırnaklarımızla kazıya kazıya bir yerlere geliyoruz. Çok basit hatalardan maçı kaybediyoruz. Bunun geri dönüşü de kötü oluyor. Bazen maç kaybediyorsunuz ama kaybettiğiniz sadece maç olmayabiliyor. Geleceği de kurtarmak lazım. Performansları tekrar üst seviyelere çıkarmak için, aynı oyuncularla oynayacağız biz. Onlara ihtiyacımız var. Bireysel hatalar futbolda olur. Bizimkisi aşrı. Bireysel hatalar kabul edilebilir ama çok fazlası olmamalı. Geride kalan 11 haftada çok fazla kaybettiğimiz puan var. Bu ilk önce oyuncuyu etkiliyor. Onlar bu işten ekmek parası kazanıyorlar. Sahada gösterdikleri mücadele takım olarak amatörce oynayabiliyoruz. Üzüntümüzde aynı o şekilde. Bunlar yeni takım olmanın dezavantajları. Bunları bitirmemiz gerekiyor. İnanın ki çok çalışıyoruz.  Çalışarak, üzerinde durarak, sahada pratik yaparak. Önümüzdeki haftalar bunlar kesilecektir, azalacaktır. Çok aza indireceğiz. Futbol hata oyunu ama bu kadar çok üst üste hatanın gelmesi de normal değil. Bu bizi sıralama ve puan olarak ta etkiledi. Taraftarlarımızı çok daha fazla memnun edebilirdik. Taraftar için ayrı bir parantez açmak lazım. Bu hafta son dakika gol yedik ama aynı coşkuyla taraftar, takımı sahiplendi bağrına bastı. Maçtan sonra tribünlere çağırdı. Bu takıma olan inançlarını, güvenlerini gösteriyor. Açıkçası beni memnun ediyor. Bazı şehirlerde veya takımlarda bu birliktelik olmayabilir. Bu görülmeyebilir. Ben takımla, taraftarın aynı paralelde düşündüğünü aynı şeyi hissettiğini düşünüyorum.

“BURADAN KESİNLİKLE AYRILMAYACAĞIM”

Buraya istendiğim bir camiaya isteyerek geldim. Yapacak çok işim var. Hiçbir işi yarım bırakmayı sevmem. Başka takımlardan teklif gelmiş olabilir. Hiç öyle bir düşüncem yok. Buradan kesinlikle ayrılmayacağım. Buradan çok büyük işler yapacağımıza inanıyorum. Boluspor’u hak ettiği yerlere de getireceğiz. İnşallah yönetimimizin, teknik heyet olarak bizim, futbolcuların, taraftarların ve camianın ortak hareket etmesiyle olacak bir şey. Takım olarak iyi bir birlikteliğimiz var. Bu birliktelik sezon sonuna kadar devam edecek. Burada çok büyük işlere imza atacağımızı düşünüyorum. Gelecek senenin Boluspor’un da temellerini atıyorum. İnşallah Boluspor, seneye çok daha iyi bir Boluspor olacak. Bunun kesinlikle sözünü verebilirim. Geçtiğimiz sene sıkıntılı geçen bir sezon var. Puanda kaybediyorsunuz, mağlupta oluyorsunuz ama yapılması gereken işleri de herkes görüyor. Bunlar bizim yapacaklarımızın bir göstergesidir. Bunların üstüne koyarak gideceğiz. Her oynadığımız maç, bize artı olarak yazılıyor.

“BAŞARILARA HEP BİRLİKTE İMZA ATACAĞIZ”

Burada çok iyi işler yapacağız. Benim gitme gibi en ufak bir düşüncem olmadı. Olmayacakta. Allah nasip ederse bu başarılara hep birlikte imza atacağız. Boluspor bu potansiyele sahip bir takım, sahip bir şehir. Şehrin kendine ait bir iç dinamikleri var ondan önce çalışan. Bu sene ne kadar çalışıyor tam bilemiyorum. Onu dışarıdaki insanlar daha iyi biliyordur. Ama bence biraz daha takıma sahip çıkılması gerekir. Burada işlerin nasıl yürüdüğünün bilinmesi gerekiyor. Sahaya çıkıp oynamak inanın ki en kolayı. O takım sahaya nasıl çıkıyor, bu transferler nasıl yapılıyor, paralar nasıl ödeniyor, bu kulübün borçları nasıl ödeniyor, oyunculara verilen sözler nasıl yerine getiriliyor bunlar saha dışı problemler. Bunlar içinde oldukça fazla mesai harcanıyor.

“YÖNETİMİN BİRAZ DAHA YALNIZ BIRAKILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Yönetimimiz, çeşitli yerlerden destek mutlaka görüyordur. Dışarıdan gelmiş bir teknik adam olarak söylüyorum. Daha önceki yıllarda bizim dışarıdan gördüğümüz Boluspor profilinden biraz daha farklı. Başkanın biraz daha yalnız bırakıldığını düşünüyorum. Yönetimin biraz daha yalnız bırakıldığını düşünüyorum. Burada çekilen zorluklar, sıkıntılar var. Ben başkanımız veya yönetimimiz bunu ne kadar dile getiriyor bilmiyorum. Onlarda bizim saha içinde çektiğimiz zorlukları, saha dışında çekiyorlar. Biz, beraber hareket ediyoruz. Başkanımız çok doğru söylemiş; “Hiçbir işi yarım bırakmayız” demiş. Onlarla, biz Boluspor’u hak ettiği yere getireceğiz. Bu sene kurduğumuz hedeflerin en iyisini yapacağız. Ama maçlar sahada oynanılıyor, sahada kazanılıyor. Bunu da biz oynadığımız oyunla gösteriyoruz. Maç öncesi favori olmak bir şey değiştirmiyor. Bu ligde herkes herkesi yenebiliyor. Bizde kendimize güveniyoruz. Belki bizim maliyetimizin 10 katı bir takımla oynadık.

1835 kez okundu.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

Yorum ekleyebilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor
  • Yorumcuların Dikkatine...
  • İmlası çok bozuk,
  • Büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
  • Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  •  
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
0.052702188491821