Valilik 1 Nisan Şakası mı Yaptı Yoksa “ Basına AB Engeli”

1 Nisan 2015

Bolu Valiliği ve Bolu’da görev yapan gazetecilerin ortaklaşa hazırladığı Avrupa Birliği Projesi, bürokrasiye takıldı. Ortağı olduğu projeyi tanımayan Valilik, gazetecilerin mesleki gelişimi için hayati önemi olan projeye başvuran gazetecilerin pasaport almasını engelledi.

Bolu Tarihinde basına yönelik ilk olan, Türkiye’de hazırlanan binlerce proje içinden ilk on altıya girerek destek almaya hak kazanan IVME (AB Konularında Medya Kapasitesinin Arttırılması) projesi, sürüncemede kaldı. Geçtiğimiz hafta sonu duayen gazetecilerin ve AB uzmanlarının katılımlarıyla gerçekleştirilen eğitimlerle Bolu basını AB süreci ile ilgili önemli kazanımlar elde etti. Bolu Basınında heyecan yaratan proje, sebepsiz bir şekilde sürüncemede kaldı. Proje ortağı bir kamu kuruluşu olduğunda katılımcılara verilebilen, AB Projesinde yurtdışına çıkmak için vize sıkıntısı yaşatmayan Geçici Gri Hizmet Pasaportu başvurusunda bulunmak isteyen gazeteciler, kelimenin tam anlamıyla şok oldu. Basından Sorumlu Vali Yardımcısı Ayan Kartlı ve AB Projelerinden Sorumlu Vali Yardımcısı Nurullah Ertaş’ın desteğini bekleyen gazeteciler, “Kamu görevlisi olmadığınız için gri pasaport alamazsınız” cevabıyla karşılaştılar. Ancak bu pasaportların geçici olduğu ve Bolu Valiliği ile gazetecilerin bu projede ortak olduğu ve diğer meslek kuruluşlarına verilen pasaportlar hatırlatıldığında gazetecilere, “O zaman hata yapmışız, hatamızı tekrarlayamayız” cevabı verildi.

HERKESE VAR, GAZETECİLERE YOK!

Daha önce AB Projeleri kapsamında yurtdışına çıkan sanayi esnafına, terziler odası üyelerine ve son olarak geçen hafta kuaförlere Gri Hizmet Pasaportu veren Bolu Valiliği, mesleki gelişimi için son derece önemli olan AB Konularında Medya Kapasitesinin Arttırılması projesi için gri pasaport alamadı.

VİZE BEKLEYİN

Geçici Hizmet Pasaportu için bekleyen gazetecilere tavsiyelerde de bulunan yetkililer, “Normal pasaport başvurusunda bulunun, kime vize çıkarsa o gidebilir” de dediler. Otel rezervasyonları yapılan, uçak biletleri alınan hatta proje kapsamında yapılacak AB Konseyi ziyareti ve AB’de Yerel Medya konulu sempozyumlarda konuşacak profesörlerle de alınan randevular, Bolu Valiliğinin keyfi uygulaması nedeniyle iptal edilme aşamasına geldi.

KENDİYLE ÇELİŞEN DEVLET ANLAYIŞI

AB Bakanlığı, Avrupa Birliği sürecini destekleyen ve kavranması için hazırlanan projelerin desteklenmesi için büyük çaba harcarken, kabul edilmiş bir projenin Valilikçe sekteye uğratılmasını Bolu Kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.  

1438 kez okundu.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

Yorum ekleyebilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor
  • Yorumcuların Dikkatine...
  • İmlası çok bozuk,
  • Büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
  • Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  •  
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
0.04181694984436