Doğru Bilinen Yanlışlar

Canan AKARCA KUZU

4 Temmuz 2014
Canan AKARCA KUZU

Spor aç karna yapılmalıdır.
       Yanlış. Spor ne aç karnına ne de çok ağır yemek sonrası yapılmamalıdır. Aç karnına yapılan fiziksel aktivite kişinin kan şekerini çok fazla düşürürken, yemeğin hemen ardından yapılan aktivite kalbe yük getirecektir. Bu sebeple hafif bir kahvaltı, bir ara öğün veya ana öğünden yaklaşık 1 saat sonra spor yapılması doğru olacaktır.
 
Kızarmış ekmeğin kalorisi daha düşüktür. 
       Yanlış. Ekmek kızartıldığı zaman sadece yapısındaki suyu kaybeder yani kalorisi aynı kalır. Yalnızca yapısında az miktarda da olsa bulunan proteinin kalitesi ısı etkisi ile düşer.
 
Meyve yemekten 2 saat sonra yenmelidir, yoksa bütün yedikleriniz yağa dönüşür.       Yanlış. Eğer doymuyorsanız ikinci tabak yemek yerine, 1 tane meyve yemek daha az enerji almanızı sağlar. O nedenle doymuyorsanız, ikinci tabak yemek yerine 1-2 tane meyve yemek daha iyi bir yaklaşımdır.
 
Sıcak su içmek zayıflatır. 
       Yanlış. İçilen sıcak ve soğuk suyun tek farkı midede kalma süreleridir. Sıcak su mideden daha geç atıldığından tokluk hissi oluşturabilir. Ülkemizde su tüketiminin yetersiz olduğu düşünülürse hangi ısıda olursa olsun, yeter ki bol miktarda su tüketin.
 
Akşam 7’den sonra bir şey yenmemelidir.
       Yanlış. Saat sınırlaması bireyden bireye farklılık göstermektedir. Örneğin gece çok geç saatlerde uyuyan bir birey için akşam yemeği saati daha geç bir zamana çekilebilir. Gece açlığı günün en uzun açlığı olduğu ve kan şekeri düzenini sağlamak için gece ara öğünü yatmadan yaklaşık 2 saat önce tüketilmelidir.
 
Diyet zayıflamak için uygulanan bir beslenme programıdır.
        Yanlış. Diyet kelimesi “günlük besin” anlamındadır. Kilo almak, kilo korumak, var olan hastalıkların zararlarını önlemek veya gerçekleşebilecek rahatsızlıkların riskini azaltmak amacıyla da diyet yapılır. Belki sağlıklı belki sağlıksız ama aslında hepimiz her gün diyetteyiz.
  

3140 kez okundu.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

Yorum ekleyebilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor
  • Yorumcuların Dikkatine...
  • İmlası çok bozuk,
  • Büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
  • Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  •  
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
0.041078090667725