Sefa Kalya Reis ve Bolu !

Fahri GÜNDÜZ

13 Ocak 2016
Fahri GÜNDÜZ

Söze nasıl başlasak bilmiyorum aslında yazarken duygulandığımda oluyor.

Bundan 6 sene önce kendisini hiç tanımam ama ismini sıkça duyar ve büyük bir kitleye hizmet ettiği ve bu kitlenin de tek sevilen kişisi, söz sahibi olduğunu  bilirdik biz Sefa Kalya’yı.

Bolu’da organize edilecek ve Tribün Kardeşliği pikniği için davet edilecek Tribün Liderleri listesi çıkınca GFB gurubunun da Bolu’ya nasıl davet edileceğini ve nasıl ulaşılacağını düşünülürken, GFB Lideri Sefa Kalya’ya uğraşmanın yollarını aradık.

İstanbul’da yaşamını sürdüren Boluspor kulübünde uzun süre Başkan vekilliği, 2 Başkanlıklar yapan ve Fenerbahçe kulübü alt yapı derneğinde Divan Kurulunda görev yapan Ziya Demiralp başkanımızı gecenin geç saatinde arayarak kendisine konuyu anlatıp benim Sefa Kalya’ya nasıl ulaşacağımı sordum.

Yine böyle bir kış akşamında Saat 24:00 gösterirken Ziya Demiralp Başkanım konuyu dinledikten sonra organizasyonun  çok iyi düşünüldüğünü Bolu’ya da yakışacağını söyleyip tebrik ettikten sonra bana “Sani en kısa zamanda Sefa Reis’le konuşturacağım” dedikten sonra kendisinden haber beklemeye başladık.

Tabii ki ben haberin birkaç güne kadar geleceğini düşünürken her zaman titizlikle konulara hakim olan ve dikkat eden Ziya Demiralp Başkanım Sefa Reis’e ulaşıp konuyu anlatmasından sonra Ziya Demiralp başkanımla daha önceden sıkı dostlukları olan Sefa Reis “Neden olmasın başkanım seni mi kıracağım” diyerek benimle görüşeceğini söyler.

Rahmetli Sefa Reis benim telefonumu alıp ben kendisini ararım demesinin ardından Ziya Başkan görüşme sözünü alır telefonu kapatır ve akabinde bana döner.

Kış mevsimi olduğundan halı sahada futbol oynamaya hazırlanırken tam o sırada Ziya Başkan beni tekrar arar ve Sefa Kalya ile görüştüğünü beni arayacağını söyleyerek Sefa Kalya’nın “Hem pikniğe gideceğim hem de Fahri kardeşimi arayacağım” dediğini bize aktarır.

Ziya Başkan telefonu kapamasının ardından biz halı sahada oynarken telefonumuz tabiî ki birkaç kez çalar Rahmetli Sefa Kalya bana ulaşamaz. Maçın ardında cevapsız çağrıların görmemin ardında yabancı telefon numarasını aramam sonrası karşı taraf telefonumu açmaz. Birkaç aramanın ardından cevap verilmezken ben o anda bir daha aramam ve akabinde 15 dakika sonra çalan telefonumu açmam sonrasında  karşıda o Sert ve mütevazi sesi ile Sefa Kalya “Fahri kardeşim merhaba” der.

Tabiî ki bende bir heyecanla GFB lideri Sefa Reis sesini duyunca kısık sesle “merhaba” dememle birlikte Ziya Demiralp başkanın aradığını söyler ve “Ben Ziya Başkanı çok severim yıllara dayalı bir dostluğumuz var. Onun içinde biz bir birimize her zaman konuşur ve bir birimizin hatırını sorarız” demesinin ardından Sefa Kalya piknik konusunu açar ve kendisinin nasıl yardımım olacağını bana iletir.

Bende kendisinin 10 Temmuz 2010 tarihinde Bolu Gölcük’te yapılacak Tribün Kardeşliği pikniğine kendisinin de davetli olduğunu iletirim ve çok memnun kalacağımızı söylerim.

Rahmetli Sefa Kalya  bana söz verir ve “Kardeşim çok güzel bir organizasyon katılmak istiyorum, bir aksilik olmazsa” der ve bana kimlerin katılacağını sorduktan sonra kendisine bütün Süper Lig ve 1. Lig takımlarının liderleri ve taraftar gruplarını davet ettiğimizi söylerim ve tekrar söz vererek telefonu kapatırız.

Bu konuşmanın ardından bir gün telefonum çalar ve Sefa Reis arar. Bu defa rahat bir ses tonuyla “Efendim Reis” dememin ardından “Fahri Kardeş piknik organizasyonu nasıl gidiyor bana düşen bir görev var mı onu söyle der” ve ben şuana kadar bir aksilik yok her şey yolunda derim. Sefa Kalya ile birkaç dakika konuşmamızın ardından telefonu kapatırız.  Bu konuşmanın ardından Pikniğe 1 gün kala tekrar beni arayarak “yarın geliyorum Fahri kardeş çok merak ettim şimdiden heyecanlıyım çok güzel olacak” demesinin ardında bir kez daha kendisine bilgi verdikten sonra telefonu kapatırız

O gecenin sabahında saat 04:00 gösterirken  uzun uzun çalan telefonun sesine uyanmamın ardından kapalı gözlerle baktığım telefonuma karşımda Sefa Kalya “Kardeşim Fahri sabah namazına kalktım inan çok hastayım gelmek istiyorum. Ziya başkana ve sana söz verdim. Sabah kendimi iyi hissedersem gelecem ama şuan vücudum kırgın durumda. Sabah durumum belli olur sabah ola hayrola ama çocukları gönderiyorum. Yücel hazırlıkları yaptı birkaç kardeşimizi daha getirecek. İnşallah bende iyi olurum  sabaha kadar sizleri yalnız bırakmam” demesiyle birlikte telefonu kapatırız.

Tabi sabah olmasıyla birlikte gelen misafirlerimizde GFB lideri Sefa Kalya pikniğe gelemez ama Yücel arkadaşımızı gönderir birkaç arkadaşla birlik de  bizde diğer tribün liderleri gibi GFB misafir ederiz güzel bir piknik olur.

Pikniğin ardından birkaç gün geçmesiyle birlikte GFB lideri Sefa Reis beni bir kez daha arar telefonda kısık bir ses tamamen iyeleşememiş ve “Fahri Kardeşim hakkını helal et gelemedim arkadaşlar çok güzel olduğunu söylediler. Çok memnun kalmışlar anlata anlata  bitiremiyorlar. Özel olarak geleceğim misafiriniz olacağım tekrar tekrar hakkını helal et İstanbul’a geldin mi görüşelim ara bizi arkadaşlarını  gönder maça misafirimiz olsun” demesinin ardından güzel dilekler sonrası kapanan telefonun arından  birkaç arkadaşımızı tabiî ki o zaman Passolig yok maça gönderdik maç izlettik.

Çok istedik bir araya gelemedik ama nasip olmadı. Hep GFB Yücel ile bir araya geldik kendisi ile nasip olmadı ama telefonla birkaç görüşmemiz oldu. 

Olmadı Sefa Reis uzun uzun bana hem dedin sesin  kulaklarımda “Fahri Kardeş Hakkını Helal et. Helal Et Kardeş.” Helal Olsun Sefa Reis. 

Bu piknikten sadece Sefa Reis değil bir çok dost edindik halende dostlarımızla görüşmekteyiz. Dün oynanan Bursaspor karşılaşmasında da Teksas Tribün liderlerini ağırladık. Maçlar bahane olsun, dostluklar baki kalsın…

6488 kez okundu.

2 yorum yapılmış
 • Yekta Demiralp
  14 Ocak 2016 • 02:56
  Ziya M.Demiralp ; Öncelikle çok eski dostum SEFA KALYA'ya Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve BÜYÜK FENERBAHÇE CAMİASINA başsağlığı diliyorum. (Bu acı haberi Fahri Gündüz kardeşime gün içinde bildirmek için tel. açtığımda her zaman olduğu gibi bu habere daha erken ulaşmış.) Sefa kardeşimin ölüm haberinin Bolu camiası ile ne alakası var diye düşünebilirsiniz. Ben henüz BOLUSPOR KULÜBÜNDE bu kutsal göreve soyunmadan önce benim h
 • Yekta Demiralp
  14 Ocak 2016 • 03:49
  Çok eski dostum Genç Fenerbahçeliler lideri Sefa Kalya'nın vefatını üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayım. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve büyük Fenerbahçe camiasına başsağlığı dilerim. Ziya M.Demiralp

Yorum yazın

Yorum ekleyebilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor
 • Yorumcuların Dikkatine...
 • İmlası çok bozuk,
 • Büyük harfle yazılan,
 • Habere değil yorumculara yönelik,
 • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
 • Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
 • Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
 • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
 •  
 • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
0.054954051971436