ÜSTMÜ ALTMI

Fahri GÜNDÜZ

6 Haziran 2019
Fahri GÜNDÜZ

Kulübümüzün bu sene 54. kuruluş yıl dönümüydü. 54 sene acısıyla tatlısıyla süper lig, 2. lig ,3. lig her sene değişen ismiyle 1. lig epeydir yol alıyoruz.

Hatalar, doğrular, gelen ve değişen yönetimlerle ve belirlenen hedeflerle bu ligin en kıdemli takımı ünvanınıda almış bulunmaktayız.

Ama bu kulüpte beni ilgilendiren daha çok alt yapı olmuştur. Alt yapılar kulüplerin en masum oluşumlarıdır. 6-7-8 yaş gibi küçük bedenlerin kendine has yetenekleri ve sevimlilikleri ile başlayan bu süreçlerde bu masum oluşumla daha sonra günümüz futbol  enstitüsünde üstlerde oluşan pastadan pay kapma kısaca oluşan bu canavarlığın altlarda kendini göstermesi ve kötü niyetli kişi ve veya kişilere oluşturulan ortamlarda küçük beden ve çocukların önce spor diye ama yanlış yönlendirmelerle kötü niyetli hoca ve kişilerin ellerine düşen velilerin acımasız çarkın içine düşmeleri..

Küçük yaşta sahada değil saha dışında rekabete yenik düşen çocuklar veya onun oyuncusu bunun oyuncusu denilerek gönderililerken bunu daha sonraki senelerde acısını çekecek olan kulüplerdir.

Niye Bayram da böyle bir yazı derseniz, herkes senelerdir A takıma 15 transfer yapıldı,16 transfer yapıldı,17 transfer yapıldı diye konuşur durur.

Ama Her yıl alt yapıya transfer yapan ve kulübe milyarlık külfet getiren oluşumları konuşmaz.

Bu transferler sonucunda alt yapıda da yemesi içmesi servisi suyu elektriği ısınması denilerek bu işte nemalanan kişiler hiç konuşulmaz.

Bu sene biten sezonda 14-15-16-17-19-21 gruplarımıza ortalama 14-15-16-17 ye ağırlıklı ortalama 35 oyuncu transfer edildi. Bu takımlarımızın sıralamadaki hali oynadıkları futbol ortada. 19 Takımı başarılı ama hepsi 2000-2001 olarak çoğunluğu 7-8 senedir alt dan gelen oyuncular.

Bu sene bakıyorum Afrika kökenli oyuncular, İngiltere’den gelen oyuncular sakatlandı. Adana’dan gelen oyuncular derken U21’in Galatasaray ile oynadığı maçta kaleye bile gidemezken kalitesi düşük bir takım izledik.

Çeşitli mazeretler üreterek gönderilen 2004 doğumlu Okan Keşan’ı  Türkiye’nin futbol fabrikası Altınordu aldı.

2003 doğumlu Deha Sarı Ahmet Türk futbolunun alt yapılardaki  lokomotifi  Gençlerbirliği’ne  oradan da Milli takıma gitti.

 

2002 Doğumlu Serhat Çam ise Ankaragücü’ne ve kısa zamanda A takım antrenmanlarına çıkmaya başladı.

Yani kısaca Üst yapı alt yapıyı unutturmasın herkes gözünü üste dikerken alt yapıda gözden kaçanlar var.

10 sene önce kapımızdan içeri giren Akpınarlı Mutlu Güler ile Kıbrısçıklı Muhammed Çetin  bu acımasız elekten kendi çabaları ile çıkabilmiştir.

Ya çıkamayanlar bunları da biz biliyoruz ama günah birilerin boynuna.

 

HERKESE İYİ BAYRAMLAR

2449 kez okundu.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!

Yorum yazın

Yorum ekleyebilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor
  • Yorumcuların Dikkatine...
  • İmlası çok bozuk,
  • Büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Argo, küfür ve ırkçı ifadeler içeren,
  • Bir iki kelimelik, konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  •  
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
0.053523063659668